Francie - Normandie a Bretaň


Na začátku června jsem s přáteli Jirkou a Pepou odjel na týden do Francie. Cílem naší cesty byly nejatraktivnější místa severní Normandie a Bretaně

Po průjezdu Francií okolo Paříže do údolí řeky Seiny jsme zastavili GIVERNY - místo, kde dočasně bydlel Claude Monet. Vesnička je skutečným poutním místem pro milovníky umění. Prohlédli si Monetův dům a především zahrady včetně té slavné vodní zahrady, jezírka s lekníny.

Umění slavného impresionisty jsme si připomněli i v hlavním městě Normandie ROUEN. Kromě prohlídky katedrály, která byla předlohou několika Monetových obrazů, jsme si prohlédli staré město s hrázděnými domy a navštívili jsme místo věznění a upálení Johanky z Arku.

Dále jsme si prohlédli katedrálu Notre Dame v BAYEUX - nejkrásnější stavbu normánské gotiky. Pak jsme shlédli expozici slavné tapisérie zvané Tapisérie královny Mathildy. Toto vrcholné dílo z XI. století o délce 70 metrů popisuje v 58 scénách přípravy a počátek dobývání Anglie Guillaumem, vévodou normandským.

V BAYEUX se též nachází MUZEUM Bitvy o Normandii v BAYEUX a Commonwealth memorial and cemetery. Commonwealth memorial and cemetery je největší hřbitov obětí vojáků Commonwealthu za druhé světové války ve Francii. Normandie. Hřbitov obsahuje 4.648 hrobů vojáků, ktří zahynuli většinou při vylodění v Normandii. Nachází se zde i 2 hroby ČS příslušníků. Naproti hřbitovu stojí památník Bayeux , která připomíná více než 1.800 obětí sil Commonwealthu, kteří zemřeli v Normandii a nemají žádné známé hroby. 

V oblasti vylodění spojeneckých vojsk na pobřeží kanálu La Manche jsme prošli pláže SWORD, JUNO, GOLD a OMAHA. Zastavili jsme v městečku ARROMANCHES - kdy byl uměle vytvořený přístav Mulberry neboli „Port Winston", který během invaze zajistil bezpečné vylodění dvou a půl milionů mužů a půl milionu vozidel. Zde jsme také navštívili muzeum vylodění „Musée du Débarquement" s expozicí modelů, strojních mechanismů a dokumentárních filmů, ktré nám nastínily dění při svítání v den „D" dne 6. června 1944, kdy se vojska vyloďovala na normandském pobřeží.

Dále jsme přejeli k POINTE DU HOC - místu vylodění amerických rangerů, se zbytky německých bunkrů s hlubokými krátery po granátech.

COLLEVILLE-SUR-MER jsme uctili památku 9.378 padlých amerických vojáků na nejrozsáhlejším americkém válečném hřbitově.

Při té příležitosti jsme navštívili i německý válečný hřbitov v LA CAMBE, který byl postaven v roce 1954 na místě provizorního pohřebiště. Leží zde více jak 21 tisíc německých vojáků.

Říká se, že MONT SAINT MICHEL je po Paříži a Versailles nejnavštěvovanější místo ve Francii. Žulový ostrůvek s klášterem uprostřed mořských písčin je ukázkou stavebního mistrovství našich předků a v roce 1979 byl i se zálivem zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Po náročném vystoupání cca 900 schodů jsme zde absolvovali rozsáhlou prohlídku.

To co pro naše pivo znamená Plzeň, to pro ústřice z Bretaně znamená přístavní městečko CANCALE. Na první pohled by se zdálo, že městečko s 5000 obyvateli za návštěvu nestojí. Hlavní turistický proud směřuje na Mont Saint Michel, na který jde z mola v Cancale přes záliv Baie du Mont Saint Michel dohlédnout. Turisté, kteří jedou do Cancale vědí proč, jedou za ústřicemi, kterých se zde ročně vyprodukuje přes 25.000 tun. Ústřice se dělí podle druhu a pak podle velikosti, čím větší číslo, tím menší ústřice a tím i menší cena. Prodávají se asi od velikosti 5 a viděl jsem i velikost 00, což bych popsal jako ústřici "obouručák". A jaké jsou ceny? Ve stánku, který je tak asi 50 metrů od místa produkce stojí tucet ústřic (velikost 3 nebo 2), které třeba ještě před hodinou byly v moři 4 až 5 EUR! Ano a i tady tucet znamená 12 ks. V tomto malebném rybářském městečku jsme mimo prohlídky městečka také pochopitelně museli poobědvat jejich proslavené ústřice a jiné mořské plody.

Dále jsme projeli částí tzv. Smaragdového pobřeží s malebnými scenériemi až po MYS - POINTE GROUIN se skalnatými ostrůvky.

Perlu pobřeží SAINT MALO, včetně legendárního korzárského přístavu jsme si prohlédli především z městských hradeb.

Jedno z nejpůvabnějších míst Normandie HONFLEUR bylo další naší zastávkou. Starý vnitřní přístav s úzkými uličkami a břidlicovými domy, nábřeží s malíři, dřevěný kostel Clochet de Ste-Catherine byla místa našeho zájmu.

Přejezdem na „Alabastrové pobřeží" kanálu La Manche a přes nově vystavěný významný most Pont de Normandie jsme dojeli do přímořských lázní ÉTRETAT, které jsou postaveny mezi jedinečnými skalnatými útesy vysokými až 70 metrů.

Procházkou na útesy Falaise d´Aval, ze kterých je fascinující výhled na městečko sevřené mezi útesy, jsme zakončili naše putování po severní Francii.

About us

... procházky lesem, hory, rozhledy z kopců a veškeré dění kolem života mne stále inspiruje ve fotografování ....

Follow us